INSIDE DINAMO: “Želimo gledati Dinamo koji se nikada ne predaje.”

Iza Košarkaškog kluba Dinamo Zagreb sezona je koja je donijela povijesni europski rezultat, ali i vrijedne lekcije za budućnost. U razgovoru sa sportskim direktorom, Josipom Samaržijom osvrnuli smo se na proteklu sezonu, planove za novu momčad i ciljeve s kojima Dinamo ulazi u novu natjecateljsku godinu.
Dinamo je iza sebe ostavio sezonu koja je donijela povijesni europski rezultat, ali i puno izazova u domaćem prvenstvu. Kada se sve sagleda s odmakom, što je ta sezona najvažnije pokazala sportskom sektoru uoči planiranja onoga što slijedi?
Definitivno mogu reći da su nastup u ENBL ligi i plasman u četvrtfinale tog natjecanja najbolji dio prošle sezone. Nažalost, za razliku od europskih nastupa, rezultati u domaćem prvenstvu i konačni plasman nisu bili na razini na kojoj Košarkaški klub Dinamo Zagreb želi biti. Ne bih rekao da su bili razočaravajući, ali svakako su ostali ispod naših očekivanja.
S odmakom mogu reći da je prošla sezona sportskom sektoru pokazala kako, unatoč svim planovima i pripremama, ozljede ključnih igrača, kakve su zadesile našu momčad, mogu značajno poremetiti zacrtane ciljeve. Kada se tome pridoda i izostanak malo sportske sreće, jasno je da postavljeni planovi mogu pasti u vodu.
Prošlosezonski nastup u ENBL-u pokazao je koliko međunarodne utakmice mogu biti vrijedne za klub, igrače i stručni stožer. Koliko su takva natjecanja važna za daljnji rast Dinama i želite li da ona i ubuduće budu dio sportskog razvoja kluba?
Nastup u ENBL ligi pokazao se punim pogotkom, kako za klub, tako i za igrače i stručni stožer. Riječ je o kvalitetnom europskom natjecanju koje će, prema mom mišljenju, u budućnosti dodatno rasti i dobivati na značaju.
Iz naše perspektive sudjelovanje u ENBL-u bilo je iznimno korisno, a europska natjecanja svakako su smjer u kojem želimo razvijati klub. Izlazak na europsku scenu važan je ne samo zbog sportskog napretka nego i zbog promocije kluba i naših igrača.
Posebno nas veseli činjenica da smo se Europi predstavili na kvalitetan način te dostojno predstavljali Grad Zagreb i hrvatsku košarku.
Dinamo ulazi u novu sezonu s jasnom željom da napravi korak naprijed. Koji su bili prvi sportski prioriteti u planiranju razdoblja koje slijedi?
Prvi sportski prioritet bio je odabrati pravog trenera za nadolazeće, nadam se dugoročno, razdoblje, odnosno osobu koja dijeli istu viziju i ambicije kao i klub. To nam je bio apsolutni prioritet.
Nakon što smo riješili pitanje trenera, maksimalno smo se posvetili analizi igračkog kadra. Procjenjujemo koje igrače želimo zadržati, na kojim pozicijama trebamo pojačanja te koje bismo igrače iz omladinskog pogona mogli priključiti prvoj momčadi.
Puno gledamo utakmice i pratimo velik broj igrača, kako domaćih, tako i stranih. Radimo punom parom i vjerujemo da ćemo složiti kvalitetnu i konkurentnu momčad koja će biti spremna za izazove u idućoj sezoni.
Važna odluka u pripremi nove sezone bio je dolazak Jakše Vulića na klupu Dinama. Što je klub prepoznao u njemu i zbog čega vjerujete da je on pravi izbor za momčad koja se gradi?
Jakša Vulić iskusan je trener koji je radio u domaćim i inozemnim klubovima te osvajao trofeje. Vodio je i mlađe reprezentativne selekcije Hrvatske, s kojima je osvojio medalju. Sve to potvrđuje da posjeduje kvalitetu i reference za vođenje naše momčadi.
U Jakši smo prepoznali trenera koji je iznimno motiviran za rad i za kojeg vjerujemo da će nam svojim iskustvom i znanjem pomoći u razdoblju tranzicije, odnosno u procesu preslagivanja i pomlađivanja momčadi.
Smatramo da je to nužan korak koji moramo napraviti ove sezone kako bismo ponovno postavili čvrste temelje i stvorili momčad koja će se u narednim godinama biti spremna boriti za vrh i ostvarivati kvalitetne rezultate.
Moram istaknuti i da ovo nije prvi put da smo razgovarali s Jakšom Vulićem o mogućnosti suradnje. Drago mi je što su se ovoga puta konačno poklopile ambicije i mogućnosti te što ćemo zajedno krenuti u ovaj projekt.
Slaganje momčadi još traje i javnost će tek upoznati njezin konačan izgled, ali već sada se mogu postaviti jasni standardi rada, odgovornosti i odnosa prema dresu Dinama. Kakav Dinamo želite gledati u novoj sezoni i kakvi se igrači mogu uklopiti u takav način rada i igre?
Kada igraš za Dinamo i predstavljaš to ime i grb, standardi rada, odgovornosti i odnosa prema dresu moraju biti na najvišoj razini. Tu nema kompromisa i od toga nećemo odstupati.
Samo igrači koji prihvaćaju takve zahtjeve mogu biti dio ovog kluba i kolektiva.
Pred nama je puno rada na svakom segmentu igre jer jedino tako možemo napredovati i ostvariti zajedničke ciljeve. Želimo gledati Dinamo koji je motiviran, gladan uspjeha i koji se nikada ne predaje.
Želimo momčad koja igra atraktivnu i oku ugodnu košarku, s čvrstom obranom i brzom tranzicijom, ali prije svega momčad koja će svojim odnosom prema igri i klubu zaslužiti poštovanje navijača.
Naravno, rezultati će pokazati koliko ćemo u tome uspjeti, ali siguran sam da neće nedostajati rada, energije i želje da Dinamo svakoga dana bude bolji.
Stabilnost kroz sezonu nameće se kao jedan od važnih ciljeva. Što će Dinamo morati najviše unaprijediti u igri kako bi dobre izvedbe češće pretvarao u kontinuitet rezultata?
Mislim da nam samo čvrsta, disciplinirana i pametna igra u obrani može donijeti potrebnu stabilnost i kontinuitet rezultata.
Posljednjih nekoliko sezona imali smo napadački vrlo talentirane momčadi i u tom segmentu uglavnom nismo imali problema. Međutim, ako uz napadačku kvalitetu uspijemo dodatno unaprijediti obrambeni dio igre i stvoriti prepoznatljiv identitet u tom segmentu, onda možemo s puno više optimizma gledati prema rezultatima.
Obrana je temelj svega u košarci, a upravo kontinuitet i odgovornost u tom dijelu igre često čine razliku između pojedinačnih dobrih utakmica i stabilnih rezultata tijekom cijele sezone. Vjerujem da upravo tu imamo najveći prostor za napredak.
Duga sezona uvijek donosi gust raspored, pritisak i nepredvidive okolnosti. Koliko će zato biti važno da momčad ima širinu, zajedništvo i više igrača spremnih preuzeti odgovornost u važnim trenucima?
Nažalost, prošle sezone iz prve smo ruke osjetili koliko nepredvidive okolnosti mogu utjecati na momčad. Suočili smo se s velikim brojem ozljeda i teško je reći bi li nam u pojedinim trenucima bilo dovoljno i dvadeset igrača u rosteru.
Upravo zato širina momčadi ima iznimnu važnost, pogotovo kada se natječete na više frontova i tijekom sezone imate gust raspored utakmica.
Međutim, širina sama po sebi nije dovoljna. Bez zajedništva, dobre kemije u svlačionici i spremnosti igrača da se žrtvuju jedan za drugoga teško je ostvariti ozbiljan rezultat. Vjerujem da je to možda i najvažniji segment na kojem svi zajedno moramo kontinuirano raditi.
Kada biste na kraju sezone rekli da je Dinamo napravio ono što ste željeli, po čemu bi se to najviše vidjelo?
Naravno, najlakše bi se uspješnost mjerila kroz rezultat, koji će uvijek biti najvažnije mjerilo. Međutim, ako uz ostvarenje rezultatskih ciljeva uspijemo u ozbiljniju rotaciju uključiti tri ili četiri mlada igrača i omogućiti im značajniju ulogu u momčadi, to bi za mene bio najveći uspjeh.
Ukratko, ako na kraju sezone budemo imali rezultat, razvoj mladih igrača i momčad čiju će igru ljudi rado dolaziti gledati, moći ću reći da smo ostvarili ono što smo željeli. Nadam se da to ipak nisu prevelike želje.
Za kraj, u kojem dijelu igre biste voljeli da navijači najviše prepoznaju napredak Dinama i što biste im poručili uoči početka nove sezone?
Volio bih da navijači prepoznaju napredak Košarkaškog kluba Dinamo Zagreb na svim razinama, a ne samo kroz ono što se događa na parketu.
Vjerujem da će igra doći, uvjeren sam da ćemo složiti kvalitetnu momčad i da će trener Jakša Vulić sve posložiti na pravi način. No jednako mi je važno da klub nastavi organizacijski i marketinški rasti te da se u dogledno vrijeme uključimo u borbu za trofeje.
Navijačima želim poručiti da nam i dalje budu velika podrška, da u što većem broju dolaze na utakmice, glasno navijaju, druže se, raduju i uživaju u dopadljivoj košarci bez predaje do samoga kraja.












